Elmaradt a külföldi rendszámos autótulajdonosok rohama

Forrás: origo.hu 

Bár a szabályok szeptember elsejétől szigorodtak, a külföldi rendszámos autóval közlekedők nem rohanták meg az erre a célra kijelölt okmányirodát az autójuk honosításáért. A rendőrség ugyan közzétette, hogy milyen iratokat kér a külföldi rendszámos autók vezetőitől, ám külön razziát nem terveznek az adókerülők kiszűrésére. Szeptembertől a próbarendszámok szabályozása is szigorodott, ám még ezután is rengeteg visszásság maradt a rendszerben, amiről az érintett szaktárca nem tud, miközben egy megoldást jelentő külföldi példa egyelőre elkerülte az illetékesek figyelmét.

Szeptember elsejétől szigorodtak a külföldi rendszámos autók magyarországi használatának feltételei, illetve a P és E kezdőbetűs ideiglenes rendszámokra vonatkozó szabályozást is módosították. Egy korábbi összeállításunkban már foglalkoztunk azzal, hogy a külföldi rendszámos autók vezetésének feltételeit még mindig ki lehet játszani, hiszen elég a külföldi tulajdonostól (üzembentartótól) egy szerződés, hogy az autót csak 30 napig használjuk az országban. Bár elviekben kifogásolható, de ezt a szerződést akár havonta is meg lehet írni.

A jogalkotók mégis nagy változást reméltek a szigorítástól, sőt még azzal is próbálták ösztönözni a külföldi autókat használókat, hogy aki év végéig honosítja az autóját, annak csak a regisztrációs adó felét kell befizetnie. A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalán (KEK KH) nem múlt semmi, a Központi Okmányirodájukban soron kívül fogadják a "hazatérő autósokat", de egyelőre úgy néz ki, hogy a várt roham elmaradt.

A KEK KH által működtetett Központi Okmányiroda tapasztalatai alapján szeptember 1-jétől "csak igen kis mértékben emelkedett ezen ügytípusok száma", ugyanakkor az önkormányzatok által működtetett közel 300 okmányiroda tapasztalatairól nem tudtak felvilágosítást adni. Arra a kérdésünkre nem kaptunk választ, hogy terveznek-e új szigorítást, amennyiben a mostani nem éri el a kívánt hatást. Megkerestük a rendőrséget is - amely közzétette a honlapján, hogy milyen iratokat kérnek a külföldi rendszámos autók vezetőitől egy közúti ellenőrzés során. Arra a kérdésre, hogy végeznek-e kiemelt ellenőrzést a külföldi rendszámmal visszaélők kiszűrésére, azt a választ kaptuk, hogy sem az ideiglenes (P-s és E-s), sem pedig a külföldi rendszámos autókat nem ellenőrzik fokozottan, "a szóban forgó szabályok betartását a rendőrség a szokásos napi tevékenység keretében ellenőrzi". Ugyancsak kíváncsiak voltunk arra, hogy szeptember elseje óta, hány esetben indítottak eljárást a fenti okok miatt, ám erre azt a választ kaptuk, hogy "a kért statisztikával az ORFK nem rendelkezik".

A próbarendszámmal kapcsolatos problémákról nem tudnak

A P kezdőbetűs ideiglenes rendszám használatának szigorításával összefüggésben is felmerültek aggályok: a Magyar Gépjármű-kereskedők Országos Egyesületének (MGOE) elnöke kijelentette, hogy a próbarendszámmal kapcsolatos új szabályozás "túl szigorú és nem életszerű", a kereskedőket szabályszegésre kényszeríti. A MGOE elnöke szerint megfelelő ellenőrzés hiányában inkább indokolatlanul szigorított a jogalkotó. Ezzel szemben a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium válaszából az derül ki, hogy az MGOE nem jelezte aggályait a minisztériumnál, azok megalapozottságát a szaktárcának nem áll módjában megítélni.

"A pontos kifogások ismeretének hiányában a minisztérium nem lát okot a három hete hatályba lépett szabályozás felülvizsgálatára. A bevezetés óta eltelt idő egyébként sem lehet elegendő arra, hogy megfelelő mennyiségű és mélységű tapasztalatra alapozva bármiféle módosítási igény joggal felvethető legyen" - véli az NFM, majd azért hozzátették: a minisztérium mindemellett konzultációt kezdeményez az MGOE elnökével a szabályozás vélt problémáiról.

>Külföldön létezik olyan rendszám, amely több autóra is felszerelhető

Magyarországon fel sem merült az a nyugati példa, hogy egy rendszámot akár több autóra is felszerelhessen a kiváltó személy. Ausztriában és Svájcban ez már egy bevált megoldás, a szomszédoknál három, a svájciaknál két azonos kategóriájú járműre lehet ugyanazt a rendszámot felváltva felszerelni. Már a németeknél is kidolgozás alatt van egy hasonló tervezet, ezért felmerült a kérdés, hogy Magyarországon vajon van-e arra reális esély, hogy ilyen rendszámot bevezessenek a közeljövőben.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Kommunikációs Osztályától kapott tájékoztatás szerint a jellemző járműüzemeltetési gyakorlat alapján eddig nem merült fel igény a több autón is használható rendszám használatára.

"Semmiképpen sem tekinthető a szabályozás szintjén kezelendő, tömegesen előforduló üzemeltetési problémának, hogy egy-egy személy több járművet váltva használna. Ha e téren változás következne be, a minisztérium kész megfontolni az említett nemzetközi megoldások meghonosításának, hazai keretfeltételekhez igazításának lehetőségét"- állt az NFM válaszában.

Oszd meg ezt a cikket!